Курс турецької ліри помітно падає вже кілька років. У 2013 році за долар можна було купити 2 ліри, в кінці 2017 – вже 4. Але днями девальвація ліри різко прискорилася. Долар в моменті коштував 7 лір, а падіння турецької валюти виглядає майже вертикальним. Які причини того, що відбувається і як отримати з цього користь?

Чому ліра знецінюється?

Причини одномоментні. Саме про них пишуть більшість ЗМІ і саме, першими двома, уряд Туреччини пояснює кризу:

1. Американські санкції. Нещодавно США оголосили санкції проти двох турецьких міністрів, а днями Президент Трамп повідомив в твіттері, що «тільки що авторизував збільшення тарифів на турецькі сталь і алюміній вдвічі» і додав: «Наші відносини з Туреччиною зараз хорошими не назвеш!».

2. «Економічні терористи». Крім США, уряд Туреччини звинувачує в тому, що відбувається в економіці невідомих «економічних терористів», які «спровокували падіння ліри фейковими новинами в соціальних мережах».

Причини фундаментальні. Насправді, ліра падає вже кілька років, і недавні події лише «підштовхнули падаючого», а саме:

3. Економічний популізм уряду. Багаторічна девальвація ліри – не “недогляд”, а навмисна політика турецького керівництва. Вже давно воно у величезних кількостях друкувало гроші для вирішення нагальних соціально-політичних завдань. Наприклад, піднімаючи пенсії з метою отримати на виборах більше голосів старшого покоління. У 2006 році грошова маса Туреччини становила 300 млн лір, в 2010 – 500 млн, в 2014 – 1 млрд, в 2018 – наблизилася до 2 млрд. Не обмежував себе уряд і в позиках: на даний момент зовнішній борг Туреччини становить $ 480 млрд, то є майже половину (!) ВВП. І навіть зараз, коли обвал прийняв застрашливі форми, уряд відмовляється зупиняти його загальноприйнятими економічними методами – через підвищення базової ставки по кредитах. Замість цього він воліє шукати ворогів.

4. Інфляційні очікування населення. Громадяни Туреччини звикли жити в умовах перманентної девальвації і не очікували від своєї валюти нічого хорошого. Аналогічна ситуація знайома росіянам по 1990-х років: гіперінфляція в 1992-1993, стабілізація в 1994-1997, новий обвал в 1998. Психологічно, а часто і фінансово (тримаючи частину активів в інших валютах), в таких ситуаціях громадяни готові до чергового падіння валюти. Вони не готові особливо протестувати, а уряд це розуміє і теж не боїться обвалу. Все це очевидним чином підвищує ймовірність цього самого обвалу.

Яка трейдеру від цього користь?

1. Ставити на подальше падіння ліри? Але обережно! З огляду на небажання уряду підвищувати базову ставку, швидше за все, дно падіння ще не досягнуто. Короткі позиції по лірі можуть виявитися вигідними. Але цей процес не цілком передбачуваний. Наприклад, 14 серпня курс ліри відскочив від позначки 7 лір за доллар США. Ймовірно, обвал ще продовжиться, але це ризикова гра.

USD/TRY график

2. Купувати дешеві турецькі акції. Але не всі! Коли дно падіння ліри буде досягнуто, її варто купити і витратити на турецькі акції. У торговому терміналі EXANTE їх можна знайти в категорії «Акції та ETF> BIST: Borsa Istanbul». Детальна інформація про кожну акцію є на фінансових сайтах типу finance.google.com або finance.yahoo.com. Особливу увагу варто звернути на дві категорії акцій.

2a. Недооцінені акції. При оцінці інвестиційної привабливості компаній особливе значення має коефіцієнт P/E – відношення капіталізації компанії до її прибутку (іноді по-українські пишуть ціна/приб.). Він публікується для кожної акції на основних фінансових сайтах. Варто звернути особливу увагу на акції з P/E в межах значень 2-8 – акції рентабельних компаній, котируванням яких є, куди рости. Екстремально низькі P/E <2 можуть вказувати на підводні камені, тому їх краще уникати.

2b. Акції експортерів. Як показав російський досвід санкцій 2014 року, компанії-експортери різко дорожчають в національній валюті після її девальвації – просто тому, що прибутки отримують в інших валютах. Цим варто скористатися. Навіть якщо ліра не відскакує після падіння і в майбутньому продовжить спад, такі акції з високою ймовірністю виростуть в ціні – можливо, в рази!

Наприклад, які акції?

1. Компанія Adana Cimento, торгується під тікером ADNAC («Акції та ETF> BIST: Borsa Istanbul> ADNAC»). Ось її сторінка на finance.google.com. Це виробник і експортер цементу в тому числі в країни пострадянського простору. При цьому, у неї зовсім невеликий P / E 2.58. Акція коштує близько однієї ліри, тобто ви можете вкласти майже будь-яку зручну суму.

Adana Cimento график

2. Компанія Petkim Petrokimya, торгується під тікером PETKM («Акції та ETF> BIST: Borsa Istanbul> PETKM»). Ось її сторінка на finance.google.com. Це великий виробник хімічної продукції на основі нафти і газу – полімерів, миючих засобів, упаковок. Значна частина їх йде на експорт. P/E компанії дорівнює 8.04. Не занадто мало, але в цілому вкладення виглядає перспективним. Судячи з усього, акція досягла дна в районі 4 лір і технічно намагається закріпитися вище 200 періодної середньої (200ЕМА). Акція коштує близько 5,5 лір.

Petkim Petrokimya график

* За матеріалами http://www.exante.eu

Даний матеріал, включаючи наведені рекомендації, має виключно ознайомчий характер і не має на меті спонукати клієнта до купівлі або продажу цінних паперів. Наданий огляд заснований на інформації, доступної на момент виходу огляду. ТОВ «І-НВЕСТ» вважає джерела цієї інформації надійними, але не гарантує, що надана ними інформація є вичерпною і абсолютно точною. При прийнятті інвестиційного рішення інвесторам слід провести власний аналіз всіх ризиків пов’язаних з інвестуванням в цінні папери. ТОВ «І-НВЕСТ» не несе відповідальності за будь-які прямі або непрямі збитки, що наступив в результаті використання інформації викладеної в даному огляді.