Маржинальна торгівля – це укладання угод щодо купівлі або продажу акцій за кошти біржового брокера. Головною перевагою маржинальної торгівлі є ефект «плеча», завдяки якому трейдер може працювати з великим капіталом і відповідно заробляти більший прибуток. Брокер надає трейдеру додаткові кошти під 25% річних, при цьому комісія за маржу знімається тільки при перенесенні позиції через ніч. Усередині дня трейдер може використовувати гроші Брокера безкоштовно. Докладніше про маржинальну торгівлю читайте у Вікіпедії

Біржовий брокер Світ Інвест для маржинальної торгівлі на Українській біржі надає плече 1:4. Тобто якщо на рахунку клієнта є 10 000 грн, то з плечем 1:4 він може купити акцій на суму 40 000 грн.

У маржинальної торгівлі розрізняють два види операцій:

  • Відкриття довгих позицій (Long) – гра на зростаючому ринку
  • Відкриття коротких позицій (Shot) – гра на падаючому ринку

Мардинальная торговля LongВідкриття довгих позицій (Long) – коли трейдер використовує грошові кошти брокера для купілі акцій, тобто бере гроші в кредит. Дана операція допомагає заробити трейдеру більшу суму, за рахунок обсягу, ніж, якби він просто купував акції на свої кошти.

Наприклад:
У нас на рахунку є 10 000 грн, з плечем 1:4 ми купуємо 4 000 акцій за ціною 10 грн. на загальну суму 40 000 грн., З яких 10 000 грн власних, 30 000 грн позикових. Через деякий час продаємо акції за ціною 11 грн за шт. на загальну суму 44 000 грн. 30 000 грн віддаємо брокеру, а 14 000 грн залишаємо собі. Прибуток 4 000 грн або 40%.

Таким чином:
– Прибутковість без використання кредитного плеча – 1 000 грн/10% (так як ми б змогли купити акції тільки на власні 10 000 грн.)
– Прибутковість з використанням кредитного плеча – 4 000 грн/40%.

 

 

 

 

Маржинальна торгівля short

Відкриття коротких позицій (Short) – коли трейдер бере у брокера акції, продає їх на ринку, а потім відкуповує їх дешевше, після чого повертає акції брокеру, а прибуток (різницю між купівлею і продажем акцій) залишає собі.

Наприклад:
Ми бачимо, що ринок падає, і хочемо на цьому заробити. Для цього беремо у брокера 1000 акцій і продаємо за ціною 10 грн., на загальну суму 10000 грн. Через деякий час купуємо ці акції за ціною 9 грн., на загальну суму 9000 грн. Акції повертаємо брокеру, а різницю між продажем і купівлею акцій залишаємо собі. Таким чином, наш прибуток складе 1000 грн або 10%.

 

 

 

 

 

 

 

Перевагами маржинальної торгівлі від Світ Інвест:

  • Безкоштовне використання позикових коштів всередині дня, клієнт платить тільки за перенесення позиції через ніч.
  • Моментальне надання позикових коштів, безпосередньо через торговий термінал.
  • Широкий вибір цінних паперів для маржинальної торгівлі.

 

Маржинальна торгівля на Українській біржі:

Умови маржинальної торгівлі

Плече 1:4
Максимальний обсяг позикових коштів, доступних для використання одним клієнтом 100 000 грн.
Використання позикових коштів всередині дня Безкоштовно
Перенесення позикових коштів через ніч 0,07% в день або 25% річних
Терміни Без обмежень
Надання позикових коштів Моментально, через торгову програму Quik
Компенсація дивідендів Сума дивідендів компенсується клієнтом, в разі наявності короткої позиції по акціях на дату “зрізу” по дивідендах

 

Папери доступні для маржинальної торгівлі
Тікер Повна назва “Лонг” “Шорт” Забезпечення
MSICH ПАТ “Мотор Січ” тимчасово
не доступні
тимчасово
не доступні
100%
BAVL ПАТ “Райффайзен банк Аваль” тимчасово
не доступні
тимчасово
не доступні
100%
CEEN ПАТ “Центренерго” тимчасово
не доступні
тимчасово
не доступні
100%
UNAF ПАТ “Укрнафта” тимчасово
не доступні
тимчасово
не доступні
50%
TATM ПАТ “Турбоатом” тимчасово
не доступні
100%
KUBI ЗНПІФ Індекс Української Біржі тимчасово
не доступні
100%
GOLDI ЗСПІФБМ Голд тимчасово
не доступні
100%

 

Ризик Менеджмент

Торгова програма Quik автоматично розраховує рівні забезпечення для маржинальної торгівлі:

  • Рівень забезпечення «Достатній» – це означає, що трейдер використав всі доступні позикові кошти і більше не можете відкривати довгі чи короткі позиції. Трейдер може здійснювати тільки ті угоди, які будуть зменшувати його зобов’язання, тобто підвищувати рівень маржі.
  • Рівень забезпечення «Повідомлення» – при досягненні заданого рівня брокер може вимагати від трейдера закриття частини позицій, які дозволяють збільшити рівень маржі.
  • Рівень забезпечення «Маржин-колл» – при досягненні заданого рівня брокер має право примусово закрити позицію клієнта для збільшення його рівня маржі.
Риск Менеджмент
Кредитне плече “1” “2” “3” “4”
“Достатній” 50% 33% 25% 20%
“Повідомлення” 40% 26% 20% 16%
“Маржин-колл” 30% 20% 15% 12%

 

Маржинальна торгівля на зовнішніх ринках:

Короткі позиції (“шорт”) – 13% річних

Комісії з маржинальної торгівлі, а також ставки овернайт, розраховуються як “комісія прайм-брокера + 1%”. Детально з комісіями прайм-брокера по маржі можна ознайомитися в особистому кабінеті. Для отримання доступу в особистий кабінет відкрийте реальний рахунок для торгів на біржі. З параметрами ризик-менеджменту на зарубіжних біржах можна ознайомитися тут.