Телефони

Зв’язок по телефону наразі за номером:
+38(044)377-52-77

Пошук
Языки
  • Українська
  • English
  • Русский

Строковий ринок | Ф'ючерси

строковий ринок

Ф’ючерс – це ідеальний інструмент для спекуляцій. Він простий в обігу, дозволяє грати як на підвищення, так і на зниження вартості активу, в комісійних витратах набагато дешевше, ніж акції. У самому ф’ючерсі «зашиті плечі», тобто для того що б купити контракт вартість якого, наприклад, еквівалентна 1000 грн, достатньо мати на торговому рахунку лише 20% гарантійного забезпечення від його вартості. Таким чином, у даного ф’ючерсу буде «плече» 1 до 5. Завдяки цьому трейдер може обертати набагато більший капітал, ніж у нього є в наявності і відповідно заробляти більше прибутку.

Наприклад, трейдер купує ф’ючерс на індекс UX за 1000 грн, при цьому біржа блокує під цю операцію 20% гарантійного забезпечення, тобто 200 грн. Він через якийсь період часу дорожчає на 10% до рівня 1100 грн, при цьому трейдер заробляє на цьому русі 100 грн (різниця між ціною купівлі та ціною продажу). Отриманий прибуток в 100грн становить 50% від задіяного в угоді капіталу, тобто в п’ять разів більше ніж, якби трейдер працював без «плеча».

Через цю свою особливість ф’ючерс вважається високо-ризиковим інструментом, так як наявність «вбудованого плеча» прискорює як отримання прибутку, так і збитків, якщо ринок іде проти Вас. Але торгівля на біржі в цілому заняття – ризикове. Щоб досягти успіху, крім виваженої і апробованої торгової стратегії необхідно застосовувати ще й жорсткий ризик-менеджмент.

ВІДКРИТИ РАХУНОК ДЛЯ ТОРГІВ НА БІРЖІ

відкрити рахунок на біржі
відкрити демо рахунок на біржі

БЕЗКОШТОВНО

Торгівля ф’ючерсами на Украинської біржі.

На поточний момент на строковому ринку Украинскої біржі торгуються чотири ф’ючерси:

  • на індекс українських акцій (UX)
  • на курс доллар США – українська гривня (DX)
  • на курс євро – доллар США (DE)
  • на ціну однієї тройської унції афінованого золота (GOLDU)

Специфікація всіх ф’ючерсних контрактів майже однакова:

  • Всі вони торгуються по півроку. Зазвичай одночасно торгуються два ф’ючерси: «Ближній», – експірація якого, наприклад, у березні і «Дальній», – експірація якого, відповідно у червні.
  • Гарантійне забезпечення від 7% до 20%
  • Місяці експірації: березень; червень, вересень, жовтень
  • День експірації 15 число, вищевказаних місяців або наступний за ним день, якщо 15-е випало на святковий або вихідний день.
  • Код контракту складається з літер, які позначають ф’ючерсний контракт і цифр, котрі позначають місяць і рік. Наприклад, UX-12.16 – це ф’ючерс на індекс українських акцій, експірація якого відбудеться в грудні 2016 року.

future-uxФ’ючерс на індекс українських акцій (UX)

Базовим активом даного ф’ючерсного контракту є Індекс українських акцій (UX). Тобто з його допомогою можна заробляти на динаміці всього фондового ринку України. Якщо зростає вартість акцій, то зростає і Індекс українських акцій, можна купити ф’ючерс і зіграти на підвищення. Якщо справи йдуть погано і вартість акцій падає, – можна продати ф’ючерсний контракт і заробити на падінні українського фондового ринку.
Ціна ф’ючерсного контракту на індекс українських акцій виражена в пунктах. Дані пункти відповідають значенням індексу. У вартість же самого ф’ючерсу входить 10 лотів індексу, тому якщо значення індексу 720, то вартість його ф’ючерсу буде 7200грн. Але потрібно пам’ятати, про те, що для покупки ф’ючерсу досить мати лише гарантійне забезпечення, яке в даному випадку становить 20%. Тобто, щоб купити 1 контракт вартістю 7200грн, потрібно мати суму гарантійного забезпечення рівну 1440грн.

futures-hrivna-dollarФ’ючерс на курс долар США – українська гривня (DX)

Даний інструмент дозволяє заробляти на коливаннях курсу української гривні до долара США. Базовим активом цього ф’ючерсу є тисяча доларів. Тобто якщо трейдер купує 1 контракт, то де факто він купує 1000 доларів США. Наприклад, ми купуємо ф’ючерс за ціною 20,00, припустимо через місяць, курс виростає до 23,50, ми продаємо наш контракт і отримуємо прибуток 3500грн (23500-20000 = 3500). При цьому варто відзначити, що ф’ючерс гривня-долар, також торгується з п’ятого плечем, таким чином, що б його купити достатньо, мати 20% гарантійного забезпечення від його вартості, тобто 4000грн. У відсотковому співвідношенні ми за місяць заробили майже 100% прибутку.

futures-evro-dollarФ’ючерс на курс євро – доллар США (DE)

Ф’ючерс євро-долар, який торгується на Українській біржі – це фактично дзеркальний ф’ючерсний контракт аналогічного ф’ючерсу, який торгується на інших світових біржах. Дзеркальний він тому, що якщо десь в Чикаго, ф’ючерс на євро-долар почав рости, то і в Україні він теж буде рости, якщо в Москві він почав знижуватися, то й на Українській біржі він буде знижуватися. Котирування і ціни угод на всіх світових біржах будуть трохи відрізнятися, але загальний напрямок руху завжди буде однаковим. Причина цього в тому, що арбітражери «вирівнюють» курси, торгуючи на різних біржах. Наприклад, арбітражери можуть купити контракт на євро-долар на Українській біржі по 1,065 і в ту ж секунду, продати, на Московській біржі за 1,070. Таким чином, з одного боку, він без ризику, заробляє 0,05 пунктів на контракті, з іншого боку він нівелює цінові неефективності на різних біржах, змушуючи курси рухатися синхронно. Зазвичай арбітражери для реалізації своєї стратегії застосовують спеціальні торгові роботи. Більшість приватних інвесторів, торгують вручну, заробляючи на коливаннях курсу двох основних світових валют.

futures-goldФ’ючерс на золото (GOLDU)

Ф’ючерсний контракт на ціну золота, – це теж дзеркальний ф’ючерс, за допомогою якого можна заробляти на зростанні чи зниженні світових цін на золото. Якщо ціни на золото у світі ростуть, то можна купити ф’ючерсний контракт GOLDU на Українській біржі і заробити на зростанні, якщо ж ціни знижуються, то можна його продати і заробити на зниженні. Базовим активом ф’ючерсу GOLDU є одна тройська унція афінованого золота. Експірація даного ф’ючерсу відбувається за ціною ранкового фіксингу на лондонському ринку готівкового метала. Гарантійне забезпечення ф’ючерса на золото становить 8% від вартості базового активу.

фьючерс на нефтьФ’ючерс на нафту Brent (BRNT)

Ф’ючерсний контракт на нафту на Українській біржі запустився 19 грудня 2016 року. Він є аналогічним ф’ючерсам що торгуються на інших світових біржах. По суті він відображає коливання ціна на нафту марки Брент на світових ринках. Завдяки цьому, вітчизняні трейдери отримали можливість відігравати, постійні коливання ціни на нафту в світі і отримувати з цього свою вигоду. Головною відмінністю даного ф’ючерсу від інших, що торгуються на Українській біржі, є те що він є «місячним». Тобто експірується раз на місяць а не раз в 3 місяці як інші. Експірація проходить кожного місяця або на наступний день якщо дата випала на вихідний.

На вартість нафти в першу чергу впливають:

  • Військові конфлікти в країнах що видобувають нафту
  • Природні катаклізми (урагани, пожежі і т.п.) на території цих країн
  • Торгові війни між картелем ОПЕК і країнами-нафтодобувачами що не входять в ОПЕК
  • Запаси нафти від Міністерства енергетики США (по середах)
  • Число працюючих бурових установок, за даними компанії «Baker Hughes» (по п’ятницях)

 

БиткоинФ’ючерс на індекс Bitcoin (BT)

Українська біржа стала першим майданчиком в світі яка запустила ф’ючерс на Біткон. Даний ф’ючерсний контракт є розрахунковим, тобто після експірації базовий актив безпосередньо на рахунок трейдеру не надається, а відбувається перерахунок грошей. Бенчмарком ф’ючерсу є індекс середньої ринкової ціни на біткоін на блокчейн-оглядачі blockchain.info. Експірація проходить раз в три місяці кожного 15-го числа або на наступний день, якщо дата експірації випала на вихідний. Гарантійне забезпечення становить 30% від вартості Bitcoin. За допомогою даного ф’ючерсу можна заробляти на динаміці цін на біткоін у світі. Детальніше дізнатися про ф’ючерс на Bitcoin ви можете у менеджерів компанії або на відповідних вебінарах.


Торгівля ф’ючерсами на Московської біржі.

На строковому ринку Московської біржі торгується набагато більше ф’ючерсів, ніж на украънському, всього близько 50-ти ф’ючерсних контрактів. Специфікації ф’ючерсів, що торгуються на ринку FORTS в цілому схожі на специфікації українських ф’ючерсів. Експірації також проходять 15-го числа, раз на квартал (березень, червень, вересень, грудень). Винятком є тільки ф’ючерс на нафту марки BRENT його експірація відбувається 1-го числа кожного місяця.

Умовно всі ф’ючерси, які торгуються на Московській біржі, можна розділити на 5 груп ф’ючерсів:

  1. на індекси
  2. на акції
  3. товарні ф’ючерси
  4. на валютні пари
  5. на облігації

Ф’ючерси на індекси

Найпопулярніший з індексних ф’ючерсів, – ф’ючерс на індекс РТС (RI). Даний контракт розраховується в пунктах, кожен пункт відповідає 0,02 долара США, крок ціни 10 пунктів ($0,2). Даний інструмент зручний для скальпинга, так як кожен день показує величезні обороти і високу волатильність. Також він зручний тим, що за один крок ціни відшкодовуються всі комісійні витрати на його купівлю та продаж. Заслуговує на увагу також ф’ючерс на Індекс ММВБ міні (ММ). Даний інструмент також характеризується високою ліквідністю, але при цьому вимагає гарантійне забезпечення в 5 разів менше ніж ф’ючерс на індекс РТС.

Ф’ючерси на акції

Ф’ючерсні контракти на акції на ринку FORTS є поставними, тобто після виконання купленого конракта на торговий рахунок поставляються акції. Але оскільки Світ-Інвест не надає доступ на спот ринок Московської біржі, за внутрішніми правилами брокера всі поставні ф’ючерси повинні бути закриті за 4 дні до експірації. Проте ф’ючерси на акції є зручним інструментом для спекуляцій, так як дозволяють заробляти на коливанні вартості акцій. Найбільш ліквідними є ф’ючерси на акції Сбєрбанку, Газпрому, Лукойлу, ВТБ, Роснєфті. З усіма ф’ючерсними контрактами на акції можна ознайомитися тут.

Товарні ф’ючерси

На московській біржі торгуються ф’ючерсні контракти на нафту марки Брент, на золото, срібло, платину і паладій. Товарні ф’ючерси на Московській біржі по суті є дзеркальними, тобто відображають зміну світових цін на базові активи. Окремо варто сказати, що контракт на нафту марки Брент експіруються щомісяця, у той час як експірація всіх інших відбувається раз в квартал.

Ф’ючерси на валютні пари

Як товарні, ф’ючерсні контракти на валютні пари – є дзеркалами валютних ф’ючерсів, які торгуються на світових біржах. Найбільш ліквідні з них: ф’ючерс на пару євро-долар, фунт-долар, ієна-долар. Винятком є ф’ючерси рубль-долар і рубль-євро, які активно торгуються тільки на Московській біржі. Варто відзначити, що ф’ючерсний контракт на рубль-долар є одним з лідерів за обсягами торгів на Московській біржі.

Ф’ючерси на облігації

На терміновому ринку Московської біржі торгуються дворічні і п’ятнадцятирічні ф’ючерси на облігації федеральної позики. Але вони неліквідні, тому малоцікаві для приватних трейдерів.


Ф’ючерсний ринок: історія становлення, специфіка та особливості.

Як вважає більшість інвесторів, торгівля ф’ючерсами – являється найбільш динаміно-зростаючою галуззю світових інвестицій. Цьому сприяє висока ліквідність та різноманіття можливих торгових стратегій.
Ф’ючерс – похідний фінансовий інструмент, що являє собою договір на продаж або купівлю базового активу в конкретний час в майбутньому, але за сьогоднішньою вартістю на ринку. Базовим активом контракту можуть бути товари, акції, облігації, рівень інфляції та інше.

Наведемо такий приклад. Фермер вирощує пшеницю на продаж. На сьогоднішній день її вартість на ринку за 1 тонну дорівнює умовним 100 доларам. Прогнозують, що влітку погода буде сприятлива, так що восени очікується багатий урожай пшениці. Відповідно кількість пропозицій продати буде збільшуватися, а вартість на зерно буде знижуватися. Фермеру невигідно продавати свій товар восени по 50 доларів., Тому він знаходить покупця, який гарантовано викупить у нього 100 тонн пшениці через півроку, але за старою ціною в 100 доларів. У цьому випадку дії продавця нагадують укладання ф’ючерсного контракту. Фіксування вартості певного товару заздалегідь, який планується продати через конкретний проміжок часу – ось основний сенс ф’ючерсного контракту. При цьому покупець, також страхує себе від ризиків того що гарний прогноз погоди не збудеться, погода буде поганою, в результаті чого буде неврожай і ціни на пшеницю злетять вище обумовлених 100 доларів.

Похідні фінансові інструменти виникли одночасно з розвитком торгівлі. Хоча найперші інструменти більше нагадували стихійний ринок, де домовлялися в усній формі. Виникнення договорів про поставку товару в конкретний період в майбутньому пов’язано з появою письма. Ще кілька століть до нашої ери на клинописних таблицях, що виявилися в Межиріччі під час розкопок, знайшли певні зачатки ф’ючерсів. У першій половині 18 століття в Європі виникли основні типи похідних фінансових інструментів, а ринки за своїми параметрами вже стали нагадувати сучасні.

Біржова торгівля ф’ючерсами в Україні в основному відбувається на Українській біржі, а в Росії на строковому ринку FORTS Московської біржі. Тут найбільш популярними  інструментами є: ф’ючерс на індекс РТС і на курс рубль-долар. На даний момент обсяги торгів ф’ючерсними контрактами у світі набагато вище обсягу реальних торгів базовими активами.

Технічні подробиці ф’ючерсної торгівлі

Всі ф’ючерсні договори містять специфікацію – спеціальний документ, що фіксується біржею, в якому прописані головні умови цього договору:

  • назва;
  • тікер;
  • вид договору (поставний / розрахунковий);
  • період існування;
  • розмір (число базового активу на 1 ф’ючерс);
  • дата поставки;
  • ціна на мінімальний крок;
  • мінімальне значення зміни вартості.

Ф’ючерсні контракти діляться на поставні та розрахункові. Розрахунковий ф’ючерс не передбачає поставки базового активу. Наведемо такий приклад: ви придбали один ф’ючерс на індекс українських акцій UX, прогнозуючи, що по закінченню періоду дії договору вітчизняний індекс збільшиться. Термін обігу закінчився, або, висловлюючись популярною фразою: наблизилася дата експірації. Припустимо індекс збільшився, на Ваш рахунок надійшов прибуток, виражений в грошових одиницях, але ніхто не робив вам ніяких поставок самого індексу.

Поставний ф’ючерс навпаки передбачає поставку базового активу. Наприклад: якщо Ви уклали ф’ючерсний контракт купити золото, нафту або пшеницю за конкретну ціну через півроку, то через півроку ви їх отримаєте. Проте, слід зазначити, що на Українській біржі на даний момент не торгуються поставні ф’ючерси.

Період обертання ф’ючерсу – час, протягом якого надається право відкупити або перепродати договір. По закінченню цього терміну, учасники угоди зобов’язуються виконати свої обов’язки, прописані в умовах контракту.

Ціна ф’ючерсу – вартість контракту в даний момент. Протягом всього часу, до дати експірації, ціна може змінюватися. Важливо выдзначити, що ціна ф’ючерсного контракту і базового активу різняться, хоча і знаходяться в прямому взаємозв’язку. Залежно від того, ф’ючерс коштує дорожче або дешевше за базовий актив, породжуються ситуації, що звуться «беквордація» (коли ф’ючерс коштує дешевше базового активу) і «контанго» (коли ф’ючерс коштує дорожче базового активу). Поточна ціна може змінюватися в залежності від обставин або ж очікувань інвесторів від майбутньої вартості базового активу.

Переваги біржової торгівлі ф’ючерсами

  • ф’ючерси мають високий рівень ліквідності, що дозволяє використовувати різноманітні стратегії;
  • можливість грати як на підвищення, так і на зниження
  • безкоштовні плечі від 1 до 5 до 1 до 30, які надає безпосередньо біржа
  • більш низька комісія, ніж на ринку акцій.

Головна перевага укладання ф’ючерсного контракту полягає в економії грошей у порівнянні з продажем/купівлею безпосередньо базового активу. Адже здійснюючи цю операцію, ви використовуєте – гарантійне забезпечення. Це свого роду внесок, що повертається, який сплачується біржі перед укладенням ф’ючерсного контракту. Розмір цієї застави залежить від деяких факторів, але зазвичай становить від 5 до 20% від ціни на базовий актив. Нескладні математичні підрахунки дозволяють побачити, що за допомогою плеча можна збільшити в кілька разів потенційний прибуток. Проте, слід пам’ятати й про ризики, що зростають так само пропорційно.

Слід враховувати, що гарантійне забезпечення не є фіксованою сумою, тому може змінюватися навіть після покупки контракту ф’ючерсу. Таким чином, слід уважно стежити за рівнем гарантійного забезпечення, щоб не втратити позицію через те, що біржа збільшила величину останнього в момент, коли достатньої кількості коштів на рахунку не було. Для того що б уникнути такої ситуації необхідно підтримувати баланс вільних коштів на своєму торгівельному рахунку. В програмі Quik, баланс вільних коштів можна відстежувати в таблиці «Ограничения по клиентским счетам», колонка «План. чист. поз. », значення в ній завжди має бути вище нуля, якщо значення впало нижче нуля, значить потрібно розпродавати частину наявних ф’ючерсів інакше виникне ситуація« Маржин-колла » і ф’ючерси будуть примусово закриті торговельною системою.

Квік таблиця 1

В торговому терміналі Quik ще одна корисна таблиця «Позиции по клиентским счетам», в якій можна дивитися кількість ф’ючерсів в своєму портфелі на поточний момент, а також «варіаційну маржу» (прибуток або збиток) по кожному такому ф’ючерсу.

Квік таблиця 2

Торгові стратегії

Однією з переваг біржових ф’ючерсів є те що при торгівлі ними можна застосовувати різноманітні стратегії

Один з варіантів – хеджування (страхування) ризиків. Саме хеджування ризиків стало причиною появи цього типу фінансових інструментів. Продукти сільського виробництва використовувалися як перший базовий актив. З метою гарантовано отримати дохід і при цьому зменшити свої ризики, фермери укладали контракти на поставку товару на певний період вперед, але за договірною вартістю вже зараз. Виходить, що ф’ючерсні контракти застосовуються як інструмент для зниження ризиків, що досягається завдяки фіксації ціни в даний період на обраний актив.

Наведемо приклад: на сьогоднішній день можна відзначити суттєві коливання на валютному ринку. Як подбати про свої активи протягом нестабільного періоду?
Наприклад, Вам відомо, що через два місяці Ви отримаєте виручку в доларах, але немає бажання ризикувати: у який бік зміниться курс валюти? Щоб вирішити цю проблему, можна заключити ф’ючерсний договір на пару гривня/долар. Уявімо ситуацію, що ви збираєтеся отримати 10 тисяч доларів, і при цьому теперішній курс обміну вас повністю влаштовує. Щоб захистити себе від небажаної зміни курсу валюти, ви виставляєте на продаж десять контрактів з певним періодом виконання. Тим самим поточний курс обміну буде зафіксований, і якщо він в майбутньому зміниться, це ніяк не відіб’ється на ваших доходах.

Спекулятивні операції. На збільшення популярності ф’ючерсних контрактів серед спекулянтів впливає два головні чинники – велике плече і ліквідність. Мета спекулянта заробити на різниці ціни товару в ході його покупки/продажу. У цьому випадку спостерігається максимальний потенціал по доходах, при мінімальному періоді утримання відкритої позиції.

Застосовувати ф’ючерси можна і за допомогою арбітражних операцій. Їх зміст полягає в заробітку від «гри» на міжринковому, міжтоварному і календарному спредах.

Дізнатися більш детальну інформацію про біржову торгівлю ф’ючерсами можна з відповідних книг. Радимо почитати «Основи торгівлі ф’ючерсами» автора Т.Лофтона; «Комп’ютерний аналіз ф’ючерсних ринків», Чарльз ЛеБо, Девід В. Лукас. Також корисним буде відвідати спеціалізовані вебінари для новачків.

Підписатись на розсилки
Loading
Запит на консультацію

    Name*

    Тelephone*

    Антиспам

    Все права защищены

    All rights reserved 2015

    Інтернет-трейдинг – Світ Інвест
    Інтернет-трейдинг – Світ Інвест
    Запрос на консультацию

      Name*

      Тelephone*

      Антиспам

      Замовити дзвінок

        Name*

        Тelephone*

        Антиспам

        HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com