Останній день робочого тижня, український фондовий ринок завершив, на позитивній території.
Індекс UX закрив торги п’ятниці на позначці 622,57 пунктів, показавши незначне зростання за сесію на + 0,55%. За тиждень, ж, показник вітчизняного фондового ринку продемонстрував зниження близько 0,7%. Ринок як і раніше намагається знайти хоч якусь опору, а внутрішні і зовнішні інвестори з пильною увагою стежать як розгортається політична криза в кулуарах української влади. З цієї нагоди Європейський Союз вирішив не чекати звіту уряду в Раді призначеного на 16 лютого, а в черговий раз наполегливо закликав органи державної влади і всі політичні партії України об’єднатися заради продовження процесу реформ в країні. Нескінченні політичні протистояння і вспливаючи корупційні скандали остаточно розлютили пані Лагард і змусили її висловитися з жорсткою критикою роботи державної верхівки влади і нерозумінням того, як в такій ситуації МВФ буде продовжувати подальше фінансове співробітництво з Україною, що повністю обнулило відношення з головним кредитором нашої держави. Як наслідок, міністром фінансів Наталією Яресько було повідомлено про те, що уряд разом з Адміністрацією президента працює над дорожньою картою першочергових реформ, яка буде представлена МВФ. Судячи з усього, робота над картою реформ йде одночасно з узгодженням Меморандуму про другий перегляд чотирирічної програми співпраці з Україною, схваленої МВФ в березні 2015 року. Зрозуміло, що меморандум не підписаний і всі чекають 16 лютого – звіту уряду в Раді про виконану роботу.
Що ж стосується світових фондових ринків, то з огляду на відпочиваючий весь тиждень Китай – країни, за економікою якої, зараз пильно спостерігають всі макро-аналітики і розвинені держави, головним бешкетником і хедлайнером новинних стрічок став німецький «Deutsche Bank», якому особливо апокаліптичні уми стали пророкувати місце сумнозвісної інвестиційної фірми «Lehman Brothers». Суть неприємну новину обвалом котирування не тільки самого «винуватця торжества», а й усього банківського сектора, полягала в тому, що за неофіційними даними, що просочилися в пресу, на балансі флагмана світової фінансової індустрії знаходиться деріваттівов на суму 64 трлн. доларів., що в 4 рази більше ніж ВВП США, до порівняння у «Lehman Brothers» в момент кризи 2008 року на балансі було кілька сотень мільярдів поганих боргів у вигляді всіляких фінансових похідних інструментів. «Deutsche Bank» негайно відреагував на даний негатив заявивши про плановане зворотний викуп облігацій на кілька мільярдів євро, що в свою чергу підтримав котирування, як самого банку, так і інших емітентів світової фінансової індустрії. На цьому тлі планове виступ глави ФРС Джанет Йеллен пройшло, як звичайна новина, з якої нічого нового для інвесторів ми не почули. Основним посилом пані Йеллен були затерті до дірок фрази про те, що Фед. Резерв пильно відстежує стан світової економіки і зокрема економіки Китаю і продовжує аналізувати інформацію, що надходить з ринку праці США. Також було заявлено, що ФРС не виключає можливості, в разі необхідності, розгляду введення негативної базової ставки. Як наслідок, основні американські фондові біржі – NYSE і NASDAQ закрилися на негативній території.
Індекс UX – технічна картина:
Як видно з денного графіка, Індекс Української Біржі торгується в спадному каналі. У п’ятницю показником вітчизняного фондового ринку була протестована верхня межа даного каналу, після чого ми побачили поступове зниження Індексу УБ, котрому все ж таки вдалося закрити день в плюсі. Найближчою лінією підтримки в поточному «ведмежому» тренді виступає нижня межа, позначеного на графіку, торгового каналу. Наступного тижня очікуємо продовження розпродажів по всьому спектру індексних паперів. Фундаментальних факторів здатних підтримати вітчизняний ринок акцій на жаль поки немає. Все буде залежати від злагодженої, продуктивної роботи нашого уряду і від подальших перспектив співпраці з МВФ.
Строковий ринок Української Біржі
Ф’ючерсний контракт на Індекс UX:
Березневий ф’ючерсний контракт на Індекс УБ (UX-3.16) закінчив торги на позначці 604,1 п., додавши за п’ятницю + 0,52%. За тиждень ж даний інструмент знизився на 1,7%. Спред між Індексом УБ і поточним ф’ючерсом на нього під кінець торгового тижня склав -18,47 пунктів.
Технічно, ф’ючерс продовжує торгуватися навколо рівня підтримки 605 пунктів. Тобто, за минулий тиждень, ніяких кардинальних змін в динаміці інструменту ми не побачили. Динаміка хоч і не значна спостерігається в такому показнику, як «відкритий інтерес» (ВІ), що дає можливість припустити про тимчасову перепочинку і перегрупування сил на користь «ведмедів». При прориві зазначеного на графіку рівня підтримки ф’ючерс очікує подальше зниження слідом за своїм базовим активом – Індексом УБ. Рівні підтримки при цьому вже будуть будуватися з нуля, в залежності від ситуації на ринку.
Ф’ючерсний контракт на ціну однієї тройської унції афінованого золота:
По вітчизняному ф’ючерсному контракту на ціну однієї тройської унції афінованого золота (GOLDU-3.16) в п’ятницю, на вечірній торговій сесії Української Біржі, ми побачили незначне зростання котирувань на 0,05%. За тиждень ж даний контракт показав зростання на 4%.
Технічна картина по «золотому ф’ючерсу» взята з графіка котирувань такого ж інструменту звертається на Московській біржі (тікер GOLD-3.16). Як видно з денного графіка, минулого тижня ф’ючерс пробив опір 1180 дол. Після чого було зроблено традиційний, від початку року, стрімке зростання котирувань. На поточний момент все буде залежати від розстановки сил між “биками” і “ведмедями” на позначці 1240 дол. Взяття якої, першими, відкриє пряму дорогу до наступного найближчого опору 1300 дол. При утриманні 1240 дол., Другими, інструмент може скоректуватися в район локальної підтримки 1200 дол. за тройську унцію.
На світовому ж спот-ринку золота, дилери продовжують рапортувати про рекордно високий попит на даний метал з початку поточного року. Тож не дивно, що в умовах такої масової втечі від ризику воно подорожчало на 15% з початку року.
Ф’ючерсний контракт на курс євро – долар США:
Вітчизняний березневий ф’ючерсний контракт на курс євро-долл. США (DE-3.16) в вечірню сесію п’ятниці показав незначне зниження на -0,07%, зупинившись на позначці 1,1264 пунктів. За результатами ж тижневої динаміки валютний ф’ючерс додав близько 1,2%. На ринку форекс базовий актив ф’ючерсу – валютна пара EUR / USD, закрився на позначці 1,1254 пункту, показавши за підсумками п’ятниці умовний зростання близько + 0,01%.
Технічна картина по ф’ючерсу на євро-долл. взята з іншими інструментами, торгуемого на Московській біржі (тікер ED-3.16), доступ до якої надає наша компанія. Як видно з денного графіка, ф’ючерс торгується між двома ключовими рівнями 1,1095 п. – Підтримка і 1,1500 п. – Опір. Найближчий локальний рівень опору проходить крізь позначку 1,1400 п. На наступному тижні під час взяття покупцями позначки 1,14 п. Можливе зростання до позначки 1,15п. з подальшим її тестом. Інакше ж ф’ючерс може весь тиждень торгуватися в діапазоні 1,1095 п. – 1,1400 п.
Ф’ючерсний контракт на курс долар США – українська гривня:
По березневому ф’ючерсному контракту на курс долар США-українська гривня (DX-3.16) в п’ятницю ми побачили зниження котирувань на 0,3% і закриття торгів на позначці 26,5 грн. За тиждень інструмент подорожчав на 2,3%.
На посилення політичної кризи і загострення відносин з МВФ першою відреагувала гривня, як деякий бенчмарк стану справ у нас в країні, – національна валюта продовжила падіння. У вечорі п’ятниці за долар на міжбанку давали вже 26,35-26,6 грн. І якщо раніше глава НБУ Гонтарева заявляла, що зниження курсу національної валюти останнім часом викликане фундаментальними факторами, то тепер міністр фінансів Наталія Яресько заявила, що ні Мінфін ні НБУ зараз
не бачать істотних макроекономічних чинників для сильного коливання курсу гривні. На думку деяких банкірів, заява МВФ саме по собі не зробить негативного впливу на курс гривні, однак з урахуванням ряду інших факторів висока ймовірність повторення торішнього лютневого сценарію, коли гривня знецінилася щодо долара до нового історичного мінімуму – 30 грн / дол., А ф’ючерсний контракт на долар-гривню, в цей час, помацав позначку 36 грн.