У п’ятницю, 14 липня, перед відкриттям американського фондового ринку, кілька найбільших інвест-банків опублікують свої квартальні звітності. В цілому аналітики очікують, що прибуток компаній з індексу S & P500 у другому кварталі зросте на 6,3%.
З моменту фінансової кризи 2008 року з чотирьох найбільших банків США, а саме: JPMorgan Chase (NYSE: JPM), Bank of America (NYSE: BAC), Citigroup (NYSE: C) і Wells Fargo (NYSE: WFC) – два, JPMorgan і Wells Fargo, займали лідируючі позиції, як в подоланні наслідків кризи, так і в забезпеченні зростання прибутку. Хоча чистий дохід JPMorgan і Wells Fargo знизився в умовах економічного спаду, він ніколи не переходив в зону від’ємних значень в результаті їх консервативного підходу до бізнесу і стабільного управління. Не дивно, що, коли інвестори розглядають можливість покупок в фінансовому секторі, JPM і WFC розташовуються на самій горі списку потенційного вкладення капіталу.
Хоча обидва банки працюють як фінансові установи, їх бізнес-моделі не зовсім однакові. Їх потоки доходів, наприклад, походять з різних областей банківської галузі. Wells Fargo в першу чергу орієнтований на фізичних осіб – 60% доходів припадає на сегмент комерційних банків. У випадку з JPMorgan, лише трохи більше 40% доходів надходить з цього сектора. Перевага JPMorgan полягає в його оптової діяльності, надаючи послуги таким організаціям, як великі корпоративні клієнти, клієнти-установи, компанії середнього розміру, фінансування міжнародної торгівлі та іпотечних брокерів. Цей сегмент майже дорівнює за розміром підрозділу споживчого банкінгу. Навпаки, оптовий банківський підрозділ Wells Fargo складає лише половину від сегмента фізичних осіб. Також Wells Fargo все ще бореться з наслідками недавніх шахрайських дій своїх співробітників. Коли вибухнув скандал і про нього стало відомо широкому загалу, генеральний директор Джон Стампф подав у відставку, створивши тим самим управлінську криза в компанії, яка все ще не подолана. Wells Fargo продовжує вносити організаційні зміни в свій сегмент банківського співтовариства, щоб «відновити довіру клієнтів».
Доходи та прибутки
Виручка Wells Fargo за останні два квартали склала 43,6 млрд. дол. проти 43,8 млрд. дол. за аналогічний період 2016 року, що на 0,5% менше. Його чистий прибуток знизився на 2,7% з 11 млрд. дол. до 10,7 млрд. дол. Ділова активність Wells Fargo знизилася, і його останній звіт про прибуток дав чітке уявлення про те, чому це сталося. Якщо порівнювати I квартал 2017 року з аналогічним періодом 2016 року, то загальна взаємодія філій знизилася на 4%, кількість відкритих споживчих рахунків впало на 35%, а число заявок на кредитні карти знизилося на 42%. Лояльність клієнтів також знизилася з 62% до 58%, що відображає втрату довіри до Wells Fargo як фінансової установи. Однак не все так погано у WFC, він як і раніше демонстрував зростання банківських депозитів (6,5%), залишків непогашеної заборгованості (4%) і чистого процентного доходу (5%). Однак цього зростання не вистачило, щоб компенсувати втрати, викликані скандалом.
З іншого боку, JPMorgan тільки що опублікував свій кращий квартальний прибуток за майже чотири роки. Який за останні два квартали склав 48 млрд. дол., що на 4% більше ніж 46,1 млрд. дол., отриманих за аналогічний період минулого року. Його чистий прибуток за останні два квартали досягла 13,1 млрд. дол., що тут на 20% вище, ніж 11 млрд. дол., Отриманих в 2016 році. Крім того, його середні депозити зросли на 11%, а залишки непогашеної заборгованості зросли на 5%, випередивши Wells Fargo за двома критичним показниками роботи з фізичними особами.
Поточне зниження доходів і прибутку Wells Fargo може бути тимчасовим явищем, однак показники рентабельності змушують інвесторів турбуватися. За останні три роки прибутковість WFC по виплатах на акцію, а також загальна рентабельність неухильно знижувалися. Три роки тому рентабельність власного капіталу банку склала 14,55%, випередивши JPMorgan на 3,7%, що стало кращим показником у всьому секторі. На сьогоднішній день рентабельність капіталу знизилася до 12,46%, тоді як цей показник у JPM піднявся до 11,2%, скоротивши лідерство WFC до 1,2%, що становить лише третину того, що було раніше.
Ситуація з рентабельністю сукупного капіталу виглядає аналогічним чином. Раніше Wells Fargo випереджав JPM, з прибутковістю в 1,47% в порівнянні з 0,9%. На даний момент банки майже зрівнялися за цим показником: 1,15% у WFC і 1,03% у JPM. І розрив не просто скоротився, а JPM вирвався вперед. В даний час це найбільший банк з найкращим показником загальної рентабельності: показник Wells Fargo знизився з 27,4% до 22,9%, тоді як у JPMorgan зріс з 24,9% до 26,4%.
Підсумок
На поточний момент JPMorgan виглядає набагато більш привабливим для інвесторів. І це не дивно, адже Wells Fargo все ще намагається подолати наслідки скандалу. Ще більш тривожним є багаторічна негативна тенденція прибутковості даного банку. У той же час багато аналітиків вважають, що з кожним відсотком збільшення процентної ставки, JPMorgan очікує зростання прибутку в розмірі 2,4 млрд. дол. Також на основі порівняння ціни та прибутку JPMorgan виглядає трохи краще -14,5 проти 14 у Wells Fargo.
Денний графік котирувань акцій Wells Fargo:
Денний графік котирувань акцій JPMorgan: