Кожен, хто замислюється про те, як почати торгувати на біржі, починає з питань: яку вибрати торгову програму? якими фінансовими інструментами торгувати? на якій біржі? як вибрати брокера? скільки можна заробити і який повинен бути початковий депозит?
Але, перш ніж присвятити свій час біржову торгівлю, необхідно визначитися з трьома основними складовими успішних торгів.
1. Мета.
Що саме ви хочете отримати від торгівлі на біржі?
“Заробити грошей” – це занадто загальне формулювання, що не додає ясності, і ніяк Вам не допоможе.
“Зробити торгівлю на біржі основним джерелом доходу” – вже конкретніше, і цілком досяжний виклик. Тоді будьте готові інвестувати свій час та грошові ресурси в навчання, напрацювання практичних навичок і набуття досвіду.
“Диверсифікувати свої заощадження, вкладаючи кошти в потенційно більш дохідні фінансові інструменти” – відмінна мета, яка підходить для 90% інвесторів. Але потрібно пам’ятати також про те, що крім високої прибутковості біржові інструменти несуть в собі і певні ризики.
“Грати на біржі та задовільнити свою тягу до азарту” – це теж допустима мета, головне собі чесно в цьому зізнатися.
2. Час.
Скільки часу ви готові виділити для біржової торгівлі? Це важливий момент, багато людей його не беруть до уваги і роблять велику помилку. Якщо ви поставили за мету – “Зробити торгівлю на біржі – основним джерелом доходу”, але при цьому працюєте цілий день і ще понаднормово, то вас просто не вистачить ні на навчання, ні на аналіз інформації, ні на саму торгівлю.
Перш ніж приступати до вивчення стратегій трейдингу, чітко визначтеся і сплануйте коли і скільки часу ви зможете на це виділити. Інакше розчаруєтеся в трейдингу, навіть не почавши торгувати.
3. Капітал.
Не залежно від мети і стратегії, гроші, які ви плануєте інвестувати мають бути вашими особистими вільними заощадженнями. Ні кредитні, ні позичені у друзів або родичів, ні відкладені на навчання, ремонт будинку, машину тощо.
Порівняйте вашу інвестиційну мету і суму, яку готові інвестувати. Якщо ви збираєтеся жити за рахунок біржової торгівлі, але при цьому ваш стартовий капітал становить 5-10 тис грн. То спочатку доведеться попрацювати над формуванням інвестиційного капіталу.
Давайте розберемо цей момент детальніше. Припустимо, за рік ваш депозит виріс на 100% або 200%. Це, на хвилиночку, в 5-10 разів більше, ніж пропонують банки по депозитах. Але якщо перевести цю величезну прибутковість в реальні цифри, то прибуток становитиме лише 10-20 тис грн на рік. Якщо цю суму ще розділити на 12 місяців, то місячний дохід вийде, десь в районі прожиткового мінімуму. Всім відомо, що прожити на «прожитковий мінімум» у нас в країні нереально. Відповідно, щоб жити за рахунок біржових спекуляцій, – потрібно інвестувати значно більші суми. Якщо необхідної суми поки немає, то потрібно міняти початкову мету. Наприклад, отримувати додатковий дохід до вже наявного постійного заробітку, може бути цілком прийнятною метою.
Звичайно, є приклади трейдерів, які заробляли по 2000-3000 і більше відсотків. Але у кожного з них, за плечима був довгий шлях навчання, практики, спроб, помилок і втрат, який вони пройшли, щоб навчитися досягати таких результатів.
Перш ніж почати торгувати на біржі, дуже важливо адекватно оцінювати свої можливості і наявні ресурси.
Хто торгує на біржі?
Дейтрейдер.
Дейтрейдер – людина, яка в день робить безліч угод і заробляє на мінімальних коливаннях ціни. У процентному співвідношенні прибутковість кожної угоди невелика (0,5-1%), але за рахунок їх кількості в річному вираженні результат виходить значним. Саме дейтрейдери, до яких також відносять і скальперів, показують найбільшу прибутковість, змагаючись в цьому лише з торговими роботами. Про це свідчать і результати конкурсів “Кращий приватний інвестор”, які проводять Українська і Московська біржі.
Середньостроковий трейдер.
Середньостроковий трейдер – утримує позицію від декількох днів до декількох місяців. Прибутковість кожної угоди у нього вище, ніж у дейтрейдера, але і кількість угод значно менша. До середньострокових трейдерів можна віднести 60-70% всіх учасників біржових торгів.
Середньотермінова торгівля користується популярністю, насамперед, через свою гнучкость. Торгувати в “средньострок” можна без відриву від основної роботи. Немає необхідності цілими днями сидіти перед монітором і стежити за біржовими котируваннями. При цьому середньострокова торгівля вимагає від інвестора «бути в темі», стежити за новинами і, як мінімум, розбиратися в основах технічного аналізу та ризик-менеджменту. Найчастіше для біржових спекуляцій середньострокові трейдери використовують акції і ф’ючерси. Така торгівля підходить тим, хто хоче мати додаткове джерело доходу, при помірних витратах часу.
Довгостроковий інвестор.
Довгострокові інвестори зазвичай, в своїй біржової торгівлі, використовують акції і облігації. Термін утримання ними позицій може становити декілька років. Оскільки цінні папери купуються на тривалий період, то при виборі активів використовується фундаментальний аналіз, в розрізі якого оцінюється структура акціонерного товариства, його фінансові показники, порівнюються його мультиплікатори з аналогами і т.д. З основними фундаментальними показниками українських підприємств, які торгуються на біржі, можна ознайомитися в розділі “Емітенти”.
В рамках своїх стратегій довгострокові інвестори, також пильно стежать за фінансовими результатами підприємств. Якщо компанія відпрацювала рік успішно, то є шанс отримати дивіденди. А відповідно є можливість заробити як на зростанні вартості акцій в довгостроковій перспективі, так і на разовій виплаті дивідендів. Як правило, якщо ходять чутки про можливу виплату високих дивідендів, то вартість акцій починає рости, але відразу після “зрізу акціонерів” ціни на такі акції падають саме на розмір цих дивідендів. Тому торгувати “такі історії” не дуже вигідно дейтрейдерам та середньостроковим торговцям, але цілком прийнятно для довгострокових інвесторів.
Ще одним варіантом довгострокових інвестицій є передача капіталу в довірче управління. Коли інвестор лише обумовлює параметри співпраці з брокерською компанією, а всі угоди робить штатний трейдер.
Порівняльна таблиця типів трейдерів | |||
Тип трейдера | Витрати часу | Термін утримання позиції | Вид аналітики |
Дейтрейдер | 6-12 годин в день | Від декількох хвилин до декількох годин | Технічний аналіз |
Середньостроковий торгівець | 2-3 години в день | Від декількох днів до декількох місяців | Технічний аналіз |
Довгостроковий інвестор | 4-5 годин в місяць | Декілька років | Фундаментальний аналіз |
Біржова торгівля онлайн, переваги
- Купівля та продаж цінних паперів з будь-якої точки світу.
- Використання найбільш зручних каналів віддаленого доступу.
- Можливість відстежувати стан рахунку В будь-який час.
- Здійснювати торгівлю на різних ринках.
- Формувати звітність в режимі онлайн.
- Отримувати технічну підтримку фахівців компанії.
Біржові інструменти
Наступне питання, яке потрібно добре продумати перед тим, як прийняти остаточне рішення. Проблема полягає у виборі інструменту для торгівлі. У 2000 році інформаційна установа Bloomberg заявила, що вона збирає статистику близько 2,5 мільйона фінансових продуктів. Якщо дивитися на дані кожного з цих інструментів лише 1 секунду, то буде потрібен цілий місяць, щоб переглянути їх усі. Небагато знайдеться охочих протестувати це на собі.
Щоб наблизитися до вирішення цієї проблеми, є сенс звернутися до поняття «сегментації ринку». Простіше кажучи, кожен з видів фінансових інструментів має свій сегмент. Існує equity (ринок власності). Одним з найпоширеніших ринків є корпоративні акції (stock). Крім цього, є ринок облігацій, який в свою чергу ділиться на ринок державних боргових паперів і корпоративних облігацій. Популярний серед трейдерів – ринок товарних ф’ючерсів. Там можна торгувати деривативами на товари, індекси, а також валюту. Не можна не згадати і обмінно-валютний ринок Forex. Звичайно, існують більш дрібні ринки, ми назвали тільки найпоширеніші.
Як розібратися у всьому цьому різноманітті і вибрати для себе найоптимальніший варіант, який за більшістю параметрів підходив би вам? Не можна дати безпрограшну пораду для всіх, адже у кожного свої переваги. Хоча зауважимо, що більшість інвесторів обирають для трейдингу ринок ф’ючерсів і акцій.
Набагато рідше інвестори вибирають ринок облігацій. В першу чергу через високий поріг входу. В Україні торгувати облігаціями можна починаючи з 100 000 грн, але реально можна щось робити від 1 млн. По-друге ринок облігацій – це ринок переговорних угод, тобто трейдер не може торгувати облігаціями через торговий термінал. Він повинен телефонувати брокеру і давати свої розпорядження, після чого вже співробітники брокерської компанії телефонують іншими фондовим брокерам або банківським установам і укладають угоди. Проте, при депозиті від 1 млн. грн. і при наявності хорошого брокера, на ринку облігацій можна мати прибутковість вище банківських депозитів з ризиками набагато меншими, ніж при торгівлі акціями або ф’ючерсами. Якщо купувати ОВДП (облігації внутрішньої державної позики), то державну гарантію можна отримати на всю суму розміщення, а не тільки на 200 000 грн, як у випадку з банківськими депозитами.
Світ Інвест надає можливість торгувати:
на українському фондовому ринку
- облігаціями
- акціями
- сертифікатами фондів
- ф’ючерсами
- опціонами
на закордонному фондовому ринку
- ф’ючерсами
- опціонами
- акціями
- облігаціями
- ETF-фондами
- На понад 30 біржових майданчиках
Структура фінансових ринків
Що потрібно, щоб почати торгувати на біржі?
Щоб приступити до біржової торгівлі, необхідно заповнити заявку на відкриття торгового рахунку. Після заповнення заявки, з вами зв’яжуться наші менеджери і розкажуть про подальші дії.
Якщо Ви вважаєте, що ще не готові приступити до реальних торгів, то можете потренуватися на демо-рахунку.