Останній день, робочого тижня вітчизняний фондовий ринок завершив позитивом, показавши зростання +3,4% і зупинившись на позначці 708,6 пунктів по Індексу УБ. За тиждень Індекс Української Біржі продемонстрував зниження на 5%. Що ж стосується динаміки окремих індексних акцій, то позитивну прибутковість за тиждень показали акції тільки двох емітентів: Донбасенерго (DOEN) + 2,49% і Авдіївський коксохімічний комбінат (AVDK) + 1,23%. Негативну прибутковість за п’ять торгових сесій показали: Центренерго (CEEN) -11,97%; Азовсталь (AZST) -9,94%; Укрнафта (UNAF) -6,83%.

А ось з основних економічних подій в нашій країні можна відзначити наступне. Так, Держстат повідомив про зростання промислового виробництва в Україні другий місяць поспіль. У жовтні +2015 року зростання промвиробництва в порівнянні з попереднім місяцем склало 7,3%. Але експерти не поспішають радіти, пов’язуючи показники із сезонними факторами і низькою порівняльною базою. Зростання в жовтні 2015 показали тільки вуглевидобувна галузь (18,1%), виробництво коксу та продуктів нафтопереробки (15,7%) і видобування металевих руд (1, 2%). В цілому, спад промислового виробництва у січні-жовтні 2015 року з порівнянні з аналогічним періодом минулого року склав 15,4%.

Також Україна починає пожинати плоди успішної реструктуризації 15 млрд дол. Заборгованості перед кредиторами. Так, на минулому тижні дві великих міжнародних агентства підвищили рейтинги нашої країни. Агентство Fitch Ratings підвищило довгостроковий рейтинг України в іноземній валюті (рейтинг дефолту емітента) до «CCC» з «RD» (обмежений дефолт). Також Fitch підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента в національній валюті на рівні «CCC», а короткостроковий рейтинг в іноземній валюті підвищений до «С» з «RD». За оцінками Fitch, боргова стійкість України покращала, а зниження потреби в рефінансуванні боргів і продовженні підтримки офіційних кредиторів дає деяку перепочинок і знижує ризик суверенного боргової кризи в коротко- і середньостроковій перспективі. У свою чергу, агентство Moody’s Investors Service підвищило рейтинг уряду України як емітента до «Caa3» з «Ca», змінивши прогноз за рейтингом із «негативного» на «стабільний». На думку агентства, економіка України починає виходити з глибокої рецесії, після скорочення реального ВВП в 2014-2015 роках майже на 20%. При цьому агентство повідомляє, що підвищення рейтингів України надалі можливе при більш впевнене відновлення економіки, ніж прогнозований Moody’s річне зростання на 2%, а також продовженні реформ, включаючи заходи по боротьбі з корупцією та позитивну боргову динаміку. Тим не менш, негативний вплив на рейтинг, як зазначає агентство, можуть надати тривалі затримки або припинення програми з МВФ. Також повідомляється, що Moody’s залишає рейтинг облігацій України на 3 млрд дол., Викуплених Російською Федерацією, на рівні «Ca», враховуючи наміри українського уряду не оплачувати цей борг 20 грудня. На початку минулого тижня президент РФ Володимир Путін заявив про готовність відкласти виплати Україною за боргом у $ 3 млрд, отриманих Віктором Януковичем в якості хабара Кремля за відмову від європейської інтеграції сорокамільйонний країни, що згодом вилилося в масові громадянські протести і зміну політичного режиму. Український уряд у відповідь на публічні заяви російського президента повідомило, що не отримувало ніякої офіційної пропозиції щодо реструктуризації боргу. А МВФ чекає прямих переговорів України і Росії з цього питання.

На минулому тижні, після піврічного спокою на валютному ринку України, гривня знову відновила падіння – курс нацвалюти кілька разів перевищував позначку 24 грн за дол. Надмірне коливання гривні в НБУ пояснили переважанням попиту на іноземну валюту над пропозицією. Для задоволення попиту Нацбанку довелося вперше за довгий час виходити на ринок з пропозицією з продажу інвалюти. Експерти головними причинами послаблення гривні називають затягування процесу затвердження урядом бюджету на 2016 рік, відсутність чергового траншу МВФ, який останнім часом є основним постачальником валюти в країну, а також падіння експортної виручки компаній.